Sosnówka - jak dotrzeć, jak dojechać, jakimi szlakami się kierow

  • location_on Sosnówka

Sosnówka

Sosnówka jest malowniczo położoną wioską w karkonoskiej gminie Podgórzyn pomiędzy Piechowicami a Karpaczem (około 7 km od Cieplic). Sosnówka jest wioską mocno rozczłonkowaną, tradycyjnie dzieloną na Sosnówkę Górną (bliżej Borowic) i Dolną (w pobliżu drogi nr 366). Wysokość położenia wsi to 400-700 metrów n.p.m. Wioska została założona w sąsiedztwie jednej ze starszych dróg do Czech w sąsiedztwie Dobrego Źródła pod Grabowcem (784 m n.p.m.). W XVIII-tym wieku była osadą tkaczy – wyrabiano tutaj woal, adamaszek. Dzisiaj to karkonoska miejscowość wypoczynkowa, której zaletą jest pobliże Szklarskiej Poręby, Karpacza i Jeleniej Góry. Odległość Sosnówki od Cieplic wynosi
10 km.

Co warto tu zobaczyć? KAPLICA ŚWIĘTEJ ANNY

Najbardziej znanym zabytkowym budynkiem w Sosnówce jest kaplica Świętej Anny na Grabowcu. Nie jest to tradycyjna kaplica, budynek zbudowano na zarysie elipsy (14 na 10 metrów). Murowana kaplica, jaką możemy dzisiaj oglądać stoi w miejscu zniszczonych obiektów i pochodzi z początku XVIII stulecia. W środku znajduje się ołtarz główny z obrazem Świętej Anny z Jezusem, Marią oraz Józefem, ambona i dwa boczne ołtarze oraz figura Świętego Wawrzyńca. Tuż pod głównym ołtarzem bije źródło. Woda radonowa wyprowadzana jest na zewnątrz kapliczki przewodem i można ją czerpać. Interesujące jest to, iż obrazy w kaplicy nie były malowane na desce czy płótnie, ale na arkuszach miedzianej blachy w związku z wydobywającym się ze źródła radonem, od którego farba na drewnie czy płótnie płowiała.

ZALEW SOSNÓWKA

Kolejna ciekawostka Sosnówki to sztuczny zalew – Zbiornik Sosnówka oddany do użytku w 2001 r. To źródło wody pitnej dla miasta Jelenia Góra i zbiornik retencyjny zarazem. Wpływają do niego wody okolicznych potoków: Czerwonki, Sośniaka i Podgórnej. W zamyśle miał to być również zbiornik rekreacyjny.

SZLAKI TURYSTYCZNE

Przez miejscowość przechodzą dwa szlaki turystyczne. Żółty prowadzi do Kaplicy Świętej Anny i dalej do Karpacza i schronisk górskich (Dom Śląski, Strzecha Akademicka, Samotnia). Czarny kieruje do Kaskady Myi i dalej do Przesieki, Jagniątkowa czy na Przełęcz Karkonoską.

ZAMEK KSIĘCIA HENRYKA

Ruiny Zamku Księcia Henryka są zlokalizowane w lesie pomiędzy Staniszowem a Sosnówką, na Wzgórzu Grodna (504 m n.pm.). Został on wybudowany w 1806 roku. Ze szczytu wieży rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na prawie całe pasmo Karkonoszy oraz na malowniczą Sosnówkę. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.cieplice.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0